Bizonyára már minden olyan szülő találkozott a TSMT rövidítéssel, akinek a gyermekénél részképesség zavart vagy megkésett fejlődést észleltek a fejlesztő pedagógusok. Sőt, azok is hallhattak, olvashattak erről, akik azt szerették volna megtudni, hogy miként teljesíthetne a gyermekük jobban az óvodában, iskolában. De mi is ez valójában és mi bújik meg ezen betűk mögött?
A TSMT igazából egy speciális mozgásterápia, ami Dr. Lakatos Katalin nevéhez fűződik és maga a szó a tervezett szenzomotoros tréning szavak kezdőbetűjéből lett megalkotva. A TSMT torna a nagy- és finommozgások fejlesztésével érleli az idegrendszert (forrás: budaimozgasfejlesztes.hu).
Ez azt jelenti, hogy a terápián mozgásos feladatok segítségével segítik elő az észlelés és érzékelés fejlődését, a térbeli tájékozódást, a koncentráció és a figyelem összpontosításának javulását, valamint az anyanyelvi, meg a kommunikációs képességek fejlődését is.
Ugyanis a gyakorlatok közben mondókákat és énekeket tanulnak, ezáltal beszédkészség terén is nagyon hamar pozitív változások észlelhetőek. Ezért is nevezik a köznyelvben okosító tornának a TSMT-t, ami persze nem fedi a teljes igazságot és nem ad teljes képet arról, hogy milyen nagy segítséget nyújthat ez a speciális foglalkozás, ami a budaimozgasfejlesztes.hu szakértő csapata által is elérhető.
Azonban, éppen a hatékonyság és a valós eredmények érdekében, a Budai Mozgásfejlesztés specialistái először egy konzultációra invitál minden szülőt, aki a TSMT tornára vinné a gyermekét, mert nagyon fontos, hogy pontosan lássák, miről van szó. Lehet, hogy egy másik foglalkozás hasznosabb lenne, de az is megtörténhet, hogy az adott probléma nem az ő szakterületükhöz tartozik és akkor inkább továbbküldik a gyerkőcöt olyan helyre, ahol valóban tudnak segíteni.
De még ha a TSMT tornát is vélik a legjobb megoldásnak, akkor is fontos megállapítani, honnan kell indulni, vagyis mi az alapállapot. A célok is csak ez alapján tűzhetőek ki és a fejlődés mértéke majd szintén ehhez lesz mérhető.