A magas ponthatárok miatt idén több ezren is lecsúszhatnak annak lehetőségéről, hogy szeptembertől főiskolai, egyetemi tanulmányaikat megkezdhessék. Még az olyan egyetemeken is, mint például a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, megemelkedett a ponthatár, s hasonlóan a jogász képzés terén népszerű ELTE esetében is egyre kevesebben juthatnak majd be a területre, pláne államilag finanszírozott képzésben.
A 2013-as felvételi eljárásban a legtöbb jelentkező – elsősorban a fiatalabb korosztály köréből kikerülve – a gépészmérnöki szakot jelölte meg. A munkaerő-piaci igényekhez egyre inkább alkalmazkodva jóval kevesebben választották a kommunikáció, vagy a jogász képzést, melyekből az elmúlt években nyilvánvalóan túlképzettséggel kellett számolni, s a piac telítődve van az olyan szakemberekkel, akik nem is feltétlenül szakterületükön helyezkedtek el. A mérnökinformatikus szakot 2051 jelentkező választotta első helyen, s szinte megegyező számmal követte ezt a pszichológia, valamint a gazdálkodási menedzsment szak.
A szeptembertől a felsőfokú szakképzések terén bekövetkező változások is indokolhatják, hogy a turizmus-vendéglátás, valamint a pénzügy és számvitel szakok szintén a tíz leggyakrabban megjelölt főiskolai szak közé tartoznak.
Az osztatlan mesterképzésben nyilvánvalóan az általános orvos szak vezet, de hazánk nagy múlttal rendelkező egyetemeinek jogász képzésére is mintegy 1182 fő adta be jelentkezését első helyen. A magas képzési költségek is közrejátszhatnak abban, hogy a fogorvos képzés 559 fővel van jelen az első helyes jelentkezések között, ezt követi a színművész, valamint a gyógyszerész egyetemi szak. A diákhitel által kínáltak ellenére is mind többen a főiskolai, egyetemi képzés anyagi vonzata miatt maradnak távol a diplomaszerzés lehetőségétől.