Egyre többet hallunk az eldobható műanyag zacskókról és a hatalmas „pusztításról”, amelyet a használatukkal végzünk. Mondhatjuk, hogy a tudatformálás időszaka következik ezen a területen is, itt az idő, hogy mindenki számára egyértelművé váljon a környezetszennyező hatásuk.
A magyar lakosság a tavalyi évben nem kevesebb, mint 2500 tonna műanyag zacskót használt el, amely fejenként kb. 20 darabot jelent. Mindez a 2011-es évhez képest még alacsony szám, hiszen akkor 3500-4500 tonna volt a felhasznált mennyiség. Az Eu mindent megtesz annak érdekében, hogy háttérbe szoruljanak az eldobható szatyrok, amelyeket a legtöbb esetben csak egyszer használunk, de a lebomlásuk akár 100 évig is eltarthat. Olaszországban igen drasztikus szabályozást róttak ki, ugyanis teljesen betiltották a műanyag zacskók használatát, előreláthatóan Magyarországon ennél kisebb változásokra kell számítani. A tagállamok között nagy a szóródás a műanyag zacskók használatát illetően, a dánok és a finnek járnak az élen a tudatosságban, mindössze 4 zacskót használnak évente. Ezzel szemben a lengyelek, szlovákok és portugálok 466 darabot. A cél természetesen az lenne, hogy teljesen eltűnjenek a habkönnyű csomagolóanyagok, de előreláthatóan ez egy igen hosszú folyamat lesz.
Brüsszel a tagállamokra bízza, hogy milyen módszerekkel korlátozzák a nylon szatyrok azon fajtáinak a használatát, amelyek a legnagyobb károkat okozzák a környezetnek. A lakosságnak rá kellene eszmélni, hogy milyen komoly károkat okoztunk eddig a természetnek és ezt a pusztítást valamelyest visszafogni.