Kijelenthetjük, hogy lassan a csapból is a globális felmelegedés folyik, de bizonyára még így sem tudatosult eléggé az emberekben, hogy milyen hatalmas károkat okoztunk az elmúlt évtizedekben és még ma is a természetben. A kutatók számítógépes modellel vizsgálták a légköri szén-dioxid hatását a globális hőmérsékletre egy bizonyos elgondolás alapján. Eszerint a szén-dioxid kibocsátás egyik pillanatról a másikra hirtelen leállna és „csupán” az eddig légkörbe juttatott 1800 milliárd tonnányi szén-dioxid marad a levegőben.
Az eredmények nagyon meglepőek voltak, hiszen a gáz még évszázadokig az atmoszférában marad. Az eredmények azt mutatják, hogy 20 év kell elteljen ahhoz, hogy a kibocsátott gáz 40 százalékát elnyeljék az óceánok, földrészek és akár ezer év is ahhoz, hogy ennek a mennyiségnek a 80 százaléka eltűnjön. A Nature Climate Change folyóiratban közölt eredmények azt sugallják, hogy a kibocsátás leállását követő egy évszázados kezdeti lehűlést követően a bolygó 0,37 Celsius-fokkal melegedne 400 év alatt. Mindenképpen tisztába kell lenni azzal, hogy a hatalmas változási folyamat, amelyet elindítottunk nem fog egyik napról a másikra leállni, hanem egy nagyon hosszú út elején járunk, amelynek a végét senki nem látja.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete szerint a két vagy több Celsius fokos hőmérséklet emelkedés súlyos hatással lehet a klímarendszerre, így mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy ez ne következzen be. Kutatások szerint ehhez a jelenlegi szén-dioxid kibocsátást a felére kellene legalább csökkenteni.