Aki falun él az tudja, hogy milyen nagy küzdelem megy a földre lepotyogó gyümölcsökért, főleg a jó cukros totyakos barackért és szilváért. Már több évszázad óta jelen van a pálinka készítés a magyar vidéken. Ennek következtében speciális eljárási módok alakultak ki a sok évszázadnyi tapasztalatok útján.
Mikor még a törvény nem engedte, vagyis egy pár évvel ezelőtt, akkor a pálinka készítés otthon nem volt megengedett. El kell vinni a hordókban erjesztett gyümölcsöt pálinka főzdékbe és ott le kellett adózni a készítés után. Mára azonban már teljesen más a helyzet. Megengedett az, hogy valaki családi felhasználásra, vagyis nem értékesítés céljából pálinka készítést végezzen. Meg van a mennyiség felső korlátja is, mely alatt még adómentesen és mindenféle büntetés nélkül lehet pálinkát készíteni.
A falusi embernek a legnagyobb őszi munkát jelenti az, hogy az összegyűjtött gyümölcsökből párlatot készítsen. Mindenkinek megvan a saját maga receptje és az a legfinomabb, amit ő készít.
Lehet vásárolni kifejezetten otthoni használatra pálinka készítéshez való főző berendezést, amely desztilláció során választja ki az alkoholt az erjesztett gyümölcs pépből. Ezek a berendezések nem olcsók, de így könnyen és biztonságosan tudunk otthon is főzni pálinkát.